reklama

Mladý a nádejný pohľad na hlavu Ameriky.

Prezidentské voľby v USA sa skončili a každý, aspoň základne vzdelaný občan, trúfam si povedať vo svete, čakal ako to dopadne. Nakoniec si biely dom svojho hlavného osadníka ponechal a na vodcovskej stoličke aj naďalej zostáva Barack Obama. S touto svetovo medializovanou novinkou som sa porozprával so študentom našej Vysokej školy ekonomickej Slavomírom Ligusom, ktorý sa aktívne zaujíma touto problematikou na študentskej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Ahoj Slavo. V úvode nášho rozhovoru by som ťa poprosil o krátke predstavenie sa, priblíž naším čitateľom čo studuješ.

Som študentom 4. fakulty Informatiky a štatistiky na VŠE v Prahe. Mám 21 rokov. Zaujíma na dianie vo svete a aktívne sledujem politický vývoj.

Ako by si zhodnotil výsledok volieb z celosvetovo hľadiska?

Táto otázka je ťažko zodpovedateľná, pretože vládu Baracka Obamu sme už zažili na rozdiel od vlády Romneyho. Obamu čakajú 4 veľmi ťažké roky, počas ktorých sa bude musieť popasovať s veľkými výzvami na domácej aj zahraničnej politickej scéne. Zvolenie Romneyho by určite znamenalo ochladenie vzťahov medzi USA a Ruskom*.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo ťa najviac zaujalo na týchto prezidentských voľbách?

Určite ma zaujal celosvetový záujem o tieto voľby a veľká vyrovnanosť. Na rozdiel od minulých volieb, kedy bol Obama jasným favoritom, tento rok bol Romney po dlhom čase vyrovnaným protivníkom, čo potvrdzuje aj fakt, že viacero svetových politikov verilo v úspech Romneyho. Zo slovenských politikov to boli napríklad Richard Sulík či Daniel Lipšic. Ďalším príjemných prekvapením, až na pár výnimiek (viď. „Bitkár" Romney) si obaja protikandidáti prejavovali počas celej kampane patričnú úctu a rešpekt, na rozdiel od našich politikov. Obaja kandidáti mali volebnú kampaň postavenú na svojich víziach a nie na dehonestovaní a neúspechoch opozičnej strany. Laickými slovami nevykrikujú po druhých a nepýtajú sa ich čo dokázali aby zakryli svoju nemohúcnosť, ale majú víziu čo chcu za tie 4 roky dokázať.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zachytil si pri sledovaní prezidentských volieb aj nejaké kuriozity o ktorých by si sa s nami rád podelil?

Pre mňa je určite najväčšou kuriozitou, že Romney tak isto ako jeho otec, pripravený na výhru, nenaplnil očakávania. Vynikajúci obchodník a manažér akým je Mitt Romney sa nepoučil z neúspechu svojho otca, ktorý ako kandidát na prezidenta v 60.tych rokoch neprešiel cez primárky.

Aj keď je už výsledok vonku, aj tak by som rád vedel čo je podľa teba menšie zlo pre nás Európanov. Demokrati na čele s Obamom alebo Romneyho republikáni?

To je ťažké, pretože nie všetky európske štáty majú rovnaké obchodné vzťahy s USA. Podľa môjho názoru nenaštrbenie americko-ruských vzťahov má pre slovenskú ekonomiku väčší prínos ako Romneyho európsky zameraná politika s výnimkou Ruska, s ktorým má Slovensko užší ekonomický vzťah. V prípade Romneyho víťazstva by mohla nastať malá „studená vojna" medzi USA a Ruskom, čo by nebolo výhodné pre Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na ktoré povolebné kroky a opatrenia by sa mal podľa teba staro-novozvolený prezident zamerať?

Určite by mal pokračovať v začatých reformách, ktoré už majú vypracovanú istú víziu a plány. Stále je pre krajinu najhoršie ak daná vláda nedokončí reformy a nová zvolená vláda túto reformu prudko zmení. Znovuzvolenie dáva Obamovi možnosť stavať na pilieroch vybudovaných za 4 roky vo funkcii prezidenta USA. Dáva mu to možnosť pokračovať v začatej práci a ďalej ju rozvíjať.

S každými voľbami prichádzajú aj predvolebné sľuby a záväzky od kandidátov. Myslíš, že Barack Obama je ten prezident, ktorý ich bude aj plniť? Alebo sú to stále iba sľuby.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodne sa mu nepodarí splniť všetky sľuby a záväzky, kedže politický systém USA je komplikovaný, ale rozhodne si ide za svojím usilovnejšie a cieľavedomejšie ako je to zvykom u našich politikov. Napĺňanie predvolebných sľubov je komplikovanejšie vzhľadom na štruktúru obyvateľstva ako v európskych krajinách, aj keď si myslím že Obama je celkom úspešný v napĺňaní reforiem, aj keď sa tieto reformy nie vždy stretnú s pozitívnym ohlasom vo svete. Podľa mňa je najlepší splnený sľub Obamu stiahnutie amerických jednotiek z Iraku, kde Amerika za takmer 9 rokov okupácie prišla o 4 500 mužov a táto vojenská misia ju stála 800 miliard dolárov.

Čo hovoríš na rozpočet týchto rekordne najdrahších volieb v USA?

Je to historicky najväčšie číslo, priemerne miliarda na dvoch hlavných kandidátov, ale vzhľadom na dôležitosť je to v dnešných časoch adekvátna čiastka. Americký volič zvyknutý na všadeprítomnú reklamu vyžaduje veľký prísun informácii a reklamu na každom kroku, inak ho to neovplyvní. Približne miliarda, ktorou disponovali kandidáti, pochádza prevažne od súkromných sponzorov, ktorí tieto „peniaze" investujú pod víziou budúcej návratnosti, napríklad vo forme štátnych zákazok, respektíve výhod.

Ktorý informačný zdroj bol pre teba najviac vierohodný počas týchto prezidentských volieb?

Prevažná väčšina študentov vrátane mňa sleduje internetové verzie rôznych médii ako napríklad Hospodárske noviny, či CNN. V mojom prípade je najnavštevovanejšia stránka SME.sk, pre prehľadnosť článkov, intenzívnosť sledovania volieb a možnosť sledovania volieb krok za krokom**.

Ak by si mal tu možnosť odvoliť v USA prezidenta, ktorého kandidáta by si si zvolil?

Ak by som bol Slovák tak by som odvolil Romneyho.

Prečo? Môžeš mi to konkretizovať?

Romneyho politika kladie väčší dôraz na zahraničné ekonomické aktivity štátu ako vláda Obamu. Ten uprednostňuje americké problémy pred zahraničnými. Z vyššie uvedeného vyplýva, že keby som bol občanom USA, určite by som volil Baracka Obamu.

Myslíš si že Americký volebný systém je pre občanov prijateľnejší ako ten náš na Slovensku? Ako by si zhodnotil správanie voličov v Amerike oproti tým slovenským?

Každý vzdelaný človek, by sa mal zaujímať o tieto voľby, pretože USA ako najväčšia svetová ekonomika výrazne ovplyvňuje európsku a tým pádom aj našu slovenskú ekonomiku. Americký volebný systém je pre Američanov jednoznačne výhodnejší ako ten slovenský z dôvodu výrazne väčších rozdielov v počte obyvateľov daných amerických štátov. Americký volič je jednoznačne uvedomelejší, sleduje kampaň dôraznejšie ako ten slovenský.V Amerike sa volieb zúčastní podstatne väčšia časť obyvateľstva ako na Slovensku.

Ďakujem ti za rozhovor a prajem mnoho ďalších úspechov, možno aj v politickej sfére.

* pre Romneyho je Rusko nepriateľ číslo 1. vo svetovej ekonomike

** stránka krok za krokom – stránka ktorej obsah sa po istom veľmi krátkom čase aktualizuje podľa vývoja situácie

Peter Zákutný

Peter Zákutný

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Student Faculty of Informatics and Statistics,party/snb/wine&beer lover Zoznam autorových rubrík:  Voľby USASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu